Walmart’ın Litecoin’i Kabul Ettiğine Dair Sahte Haber, Kripto Piyasalarını Karıştırdı!

ABD merkezli e-ticaret devi Walmart’ın, müşterilerinin LTC ile ödeme yapmalarını sağlamak için Litecoin ile bir ortaklık anlaşması imzaladığı haberi patlak verdiğinde, tüm kripto para piyasası pompalandı. Ne yazık ki, haberler sahte çıktı ve ardından piyasa yine düştü.

13 Eylül 2021 Pazartesi günü yapılan sahte basın açıklamasına göre, Walmart müşterileri, yakında tüm e-ticaret mağazalarında LTC ile ödeme yapmaya başlayabilirdi. Hikaye, Reuters ve CNBC de dahil olmak üzere, ana akım birçok büyük haber kuruluşları tarafından hızla yayımlandı.

İlginçtir olan durum, sahte basın açıklamasını alan siteler, sahtekarın Walmart Inc. ile hiçbir şekilde ilgisi olmayan Walmart-corpCom’a aktardığını da fark edemedi. Bu haber kripto piyasaları çapında geniş bir tepkiyi tetikledi ve çoğu kripto para birimi birkaç dakika içinde olağanüstü bir şekilde pompalandı. Bitcoin 47 bin dolara dokunurken, sahte hikayedeki kahraman Litecoin ise tam 240 dolara seviyelerine kadar yükseldi.
Toplamda tüm kripto pazarı dakikalar içinde 80 milyar dolar büyüme gösterdi.

Walmart Haberi Sahte

Ancak birkaç dakika sonra, basın açıklamasının sahte olduğuna dair spekülasyonlar yaygınlaştı ve LTC’nin düşmesi de yükselmesi kadar hızlı oldu. Litecoin fiyatı 175 dolara kadar düştü ve şu anda borsalarda bu seviye civarlarında işlem görüyor. Yine aynı şekilde, haberin sahte olmasının anlaşılması üzerine tüm kripto piyasası dakikalar içinde yaklaşık 100 milyar dolar kaybetti.

litecoin
Chart by TradingView

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.