Wikipedia’nın ilk versiyonu NFT olarak satıldı!

Ücretsiz internet ansiklopedisi hizmeti sunan Wikipedia’nın ilk versiyonu açık arttırma devi Christie’s’de NFT olarak 750.000 dolara satıldı.

Christie’sda NFT’nin 100.000 ila 150.000 ABD Doları arasında satılacağı düşünülüyordu. Fakat beklenen fiyatın çok üstünde alıcı bularak 750.000 ABD dolarına satıldı. Satış gelirlerinin bir kısmı, Galler’in alternatif sosyal medya projesi olan WT.Social’ı desteklemek için kullanılacak.

Satıştan sonra yapılan açıklamada müzayede evinin uzman satışçılarından Peter Klarnet şunları söyledi:

Koleksiyonerler arasında internet tarihine olan ilginin gün geçtikçe arttığını bu satış ile görmüş olduk.

NFT Alıcısının Kimliğini Açıklanmadı!

Christie’s tarafından kimliği açıklanmayan NFT’nin alıcısı, sayfayı istediği gibi düzenleyebilecek ve orijinal haline geri döndürebilecek. Satılan NFT’de Wikipedia’nın kurucu ortağı Wales tarafından 2001 yılında atılan ve internet tarihinde unutulmaz bir anı olan ilk mesajı da içeriyor. Wales, 15 Ocak 2001’de siteyi oluşturduktan kısa bir süre sonra “Hello, World!” mesajını yayınlamıştı.

Klarnet satıştan önce yaptığı açıklamalarda ise şunları söylemişti:

Bu kitle, kaynak kullanımının başarabileceği gücün bir kanıtı niteliğinde. Milyarlarca insanın geniş bir bilgi havuzuna erişmesine imkan vermek ve bunları ücretsiz şekilde sunmak bunlar mükemmel girişimler. Çalışmamız sırasında Wikipedia’nın kullanıcıları olarak, bu başarıların bize emanet edilmesinden onur duyuyoruz.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.