Yearn.finance (YFI) Nedir?

Yearn.finance, Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan ve kullanıcıların lending (borç vermek, kredi açmak) ve alım-satım hizmetleri yoluyla kripto para varlıkları üzerindeki kazançlarını optimize etmelerine olanak sağlayan bir grup protokoldür.

Gelişmekte olan birkaç merkezi olmayan finans (DeFi) projesinden biri olan yearn.finance, hizmetlerini yalnızca kod kullanarak sağlar ve bu sayede banka veya finansal aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, YFI kripto para birimi etrafında bir otomatik teşvik sistemi kurmuştur.

Yearn.finance platformu, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ürünlerden oluşur:

  • APY – Farklı lending protokollerindeki kazanç oranlarını gösteren bir veri tablosudur.
  • Earn – Kullanıcıların bir varlığa yaptıkları lending (borç verme) konusunda kazanabilecekleri en yüksek kazanç oranlarını belirler.
  • Vaults – Diğer DeFı projelerinden en yüksek kazancı elde etmek için tasarlanmış bir yatırım stratejileri koleksiyonudur.
  • Zap – Tek bir tıklama ile birkaç alım-satımı yaparak masraf ve emek tasarrufu sağlar.

Kullanıcılar, kripto para birimlerini kilitleyerek YFI tokenları kazanırlar. Balancer ve Curve gibi DeFi alım-satım platformları üzerinde çalışan finansal sözleşmeler, yearn.finance platformunu kullanır.

Yearn.finance, merkeziyetsiz finans (DeFi) yatırımcılarına “yield farming”’den kazanılan karı artırmalarını sağlamak için otomasyon kullanan bir toplayıcı hizmettir. Kullanıcılar bu platforma ne kadar çok varlık kilitlerse, protokoller tarafından o kadar çok token ile ödüllendirilirler.

Operasyonun ilk ayında, yearn.finance platformu yaklaşık 800 milyon dolarlık varlık toplayarak bugüne kadarki en hızlı büyüyen DeFi projelerinden biri oldu.

Yearn.finance’i Kim Kurdu?

Yearn.finance, 2020 yılında bağımsız geliştirici Andre Cronje tarafından kurulmuştur.

Cronje herkesin dikkatini çekecek bir hareket ile yearn.finance’den herhangi bir fon almadı. Ayrıca Yearn.finance çıkışında öncelikli olmasına rağmen kendisi için token ayırmadı. Bu durum, yearn.finance’i genellikle girişim fonlarından yatırım toplayan ve daha sonra protokolü geliştirmek için bir ekip oluşturan birçok DeFi projesinden ayıran bir nokta.

Ayrıca yearn.finance platformunun yerel kripto para birimi YFI 2020 Temmuz’unda piyasaya sürüldü. YFI tokeni kullanıcıların, oy kullanmasına izin veren bir yönetişim tokenıdır. YFI tokenı, özellikle Yearn.finance’a katkı sağlayanlar, topluluk ve protokoller arasında bir denge kurabilmek için kullanılmaktadır. YFI çok kısa bir sürede ilgi toplayarak, 30 gün içinde 3 USD’den 30.000 USD’ye kadar çıktı.

Lending ve Alım-Satım

Çoğu yearn.finance hizmetleri – Earn, Zap ve APY – kullanıcıların kripto para birimlerini lending’te veya alım-satımda kullanmalarına olanak sağlar.

Earn, kullanıcıların lending konusunda en iyi kazanç oranını elde etmelerinin bir yoludur. En iyi oranları bulmak için Aave veya Compound gibi farklı lending protokollerinde arama yaparak çalışır.

Kullanıcılar daha sonra USDC, USDT, TUSD veya sUSD tokenlarını yearn.finance platformuna yatırarak kazanç oranlarında ödül kazanır.

Benzer şekilde, Zap, kullanıcıların tek bir tıklamayla birden fazla yatırımı tamamlamasına olanak tanır. Örneğin, bir kullanıcı DAI’yi yCRV’ye (başka bir DeFı kripto para birimi) çevirmek için tek işlem kullanır. Halbuki yearn.finance ve Curve platformlarında üç işlem yapması gerekiyordu.

Bu, kullanıcıya zaman, fırsat maliyeti ve işlem ücretleri tasarrufu sağlar.

APY (yıllık yüzde kazanç anlamına gelir), Earn kullanan lending protokolleri arasında arama yapar ve kullanıcıya belirli bir miktar sermaye için yıllık bazda ne kadar kazanç sağlamalarını bekleyebilecekleri konusunda bir tahmin verir.

Yearn.finance Vaults, yearn.finance’in en karmaşık hizmetidir. Kullanıcıların platformun kendi kendini yürüten kodunu kullanarak aktif yatırım stratejilerini takip etmelerini sağlar. Bu şekilde, Vaults aktif olarak yönetilen yatırım fonları gibidir. 2021 30 Ağustos itibariyle, Vault’larda 10 strateji mevcuttur. Hala deneysel aşamalarında olan bu stratejiler Solidity ile yazılıyor. Yani bir kullanıcının Vaults’un nasıl çalıştığını anlamak isterse kod yazılımına biraz aşina olması gerekiyor.

Fakat, bir Vault’a yatırım yapmak basittir. Yearn.finance kullanıcı arayüzü, bir kullanıcının DAI ve USDC gibi popüler dijital paraları her stratejiye yatırmasına ve her stratejinin tarihsel yatırım getirisini göstermesine olanak tanır.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.