Yeni Bir Borsa Çöküşü Kapıda | Sizi İlgilendiriyor Olabilir

Gün geçmiyor ki, Bitcoin ve Bitcoin borsaları ile alakalı bir skandal ortaya çıkmasın. Son dönemlerde hatırlarsanız Thodex ile birlikte ortaya çıkan Vebitcoin skandallarından sıklıkla bahsetmiştik. Şimdi de üyelerin şikayetleri doğrultusunda incelemeye takılan Bitexnova ile ilgili yüzlerce farklı şikâyet geldiğini söyleyebiliriz.

Bitexnova Hakkında

Ülkemizden 15 binin üzerinde kullanıcısı bulunan bir borsadır. Aynı zamanda arayüzü ve hizmet özellikleri İngilizce olduğu için pek çok yabancı kullanıcısı olduğu da düşünülmektedir. Şikayetvar hesabı üzerinden oluşturulan yüzlerce farklı şikâyet sonucunda kullanıcıların paralarını çekemediklerinden şikayetçi olmalarının ardından gözler borsaya çevrildi.

İsmi Değiştirilmiş!

İlk olarak kullanıcıları internet sitelerinin yavaşladığı ile ilgili şikayetlerde bulunmaya başladılar. Sonraki süreç içerisinde de yavaş yavaş arayüzü değiştirilen web sitesinin son olarak domaini değiştirildi. Bu da kullanıcıların panik yapmasına neden oldu. Şu an bitexnova domainine giriş yaptığınız da sizi bitexova domainine yönlendirmektedir.

Toplam Yatırım 250 Milyon Liranın Üzerinde!

15 binin üzerindeki yatırımcının toplam parasının 250 milyon liranın üzerinde olduğu düşünülmektedir. Aslına bakılırsa Bitexnova Türk markası ve Türkiye merkezli olmasa da bu kadar kalabalık bir kullanıcı kitlesine sahip olması da ayrıca dikkatleri üzerine çeken bir konudur.

Şu ana kadar ülkemizde toplam 4 milyondan fazla yatırımcının parasının eridiği de dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu yatırımcıların toplam kayıpları içinse net bir rakam verebilmek ne yazık ki pek mümkün olmamaktadır.

Son Dönemlerde Borsalar İçin Zor Günler Yaşanmakta

Merkezi Türkiye’de olsun yada olmasın kripto para borsalarının son 1 ay içerisinde 1 trilyon doların üzerinde değer kaybettiğini biliyoruz. Özellikle bu ekonomik hareketliliğin son yıllarda hiçbir krizde uğramadığı kadar yüksek kayıp anlamına geldiğinin de farkındayız. Bu sebeple yeterince güçlü sermayesi olmayan tüm borsalar yavaş yavaş batma çizgisine doğru giriş yapmaktadır.

jNs2dbVpNk vft8dlfTIQw

Güven Vermeyen Adreslerden Uzak Durun!

Gerek sermayesi gerek kullanıcı sayısı gerekse yatırımları ile güven vermeye borsalardan uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Uzmanlar pek çok borsanın kötü niyetli olmasalar bile pek çok krize karşı kırılgan olduklarını gözler önüne sermektedir. Bu sebeple güven vermeyen adreslerden uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Bu tarz borsa hareketlerinin bir dönem ki yasa dışı bahis siteleri ile aşağı yukarı aynı sonuçlar verdiğini de belirtmek gerekir. Bu sebepledir ki yatırım yapmadan önce iki kez düşünmeli ve derinlemesine araştırma yapmalısınız.

Hızlı – Kaliteli – İşlem Hacmi Yüksek

Bu şekilde ön plana çıkan çok fazla adres bulunmamaktadır. Özellikle hızlı işlem özellikleri söz konusu olduğunda çoğu borsa sınıfta kalır. Borsaların satışa sunduğu coin miktarı ne kadar fazlaysa işlem hacmi de o kadar yüksek olur. Her zaman bu coinler yüksek kullanıcı sayısı ile de alakalı olmaz. Bazı coinlerde balinalar yüksek işlemler yaparak kullanıcıların daha hızlı bir şekilde para kaybetmelerine neden olabilir.

Bu alsat işlemlerinde ise borsalar her zaman için ellerinde coin bulundurmaz. Bu da uzun vadede eksilen coinleri daha yüksek rakamlardan yerine koymaları anlamına gelebilir. Böyle bir sorun yaşanması durumunda da borsalar yeterince güçlü alt yapıya sahip değillerse batarlar. Sistem bu şekilde işlediği için zarar boyutu oldukça yüksek olabilmektedir.

Bu Borsaları Nereden Buluyorlar?

Bu tarz borsalar çoğunlukla al sat işlemlerinde daha düşük fiyatlandırma yapıyor. Genellikle kullanıcılar daha düşük fiyatlandırma yapması nedeniyle yüksek miktarlarda giriş yapmadan önce düşük fiyatlarla deneyimliyor. Sorun yaşamazlarsa başka kullanıcılara da tavsiye edip giriş yapılması sağlanıyor. Bu sebeple iki kere düşünmek gerekiyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.