Yeni Bir NFT Projesi de Nurgül Yeşilçay’dan Geliyor!

Ünlü sinema yıldızı Nurgül Yeşilçay, yeni NFT projesini duyurdu. Yapacağı diziyi NFT haline getirerek Türkiye’de bir ilk olacak.

7 bölümden oluşacak dizinin bölümleri 3-4 dakika arası olacak. Dizideki bölümlerin hepsi resimlerden oluşacak. ‘POZ’ adlı diziden 50 adet orijinal kopya oluşturulacak ve NFT olarak satılacak. Türkiye’de yapılan bu ilk, muhtemelen birçok sanatçıyı da etkileyecek gibi gözüküyor.

Nurgül Yeşilçay’ın yeni projesi 6 aydır geliştirme sürecinde. Yeni tamamlanan bu süreç sonunda 7 bölüm ve bu bölümler de 3-4 dakikalık fotoğraf kesitlerinden oluşturuldu. Poz dizisin yapımcısı Necati Kocabay olurken, senaristliğini ve yönetmenliğini Nurgül Yeşilçay’ın kendisi yapmış.

Profesyonel bir kamera kullanılmayan projede bütün dizi fotoğraflardan oluşuyor. Nurgül Yeşilçay yapılan diziyi dijiroman olarak tanımlıyor. Geçmiş zamanlarda yapılan fotoromanlardan esinlenerek yapılmış. Unutulan geçmiş bir sistemin günümüzde tekrar güncellenmiş hali olarak karşımıza çıkacak.

Dizi türü ise gerilim içerikli bir kara mizah olacak. NFT’ler OpenSea platformu üzerinde yayınlanacak. NFT’lerin satış fiyatı 8.600 dolar oalrak hayranlarının karşısına çıkacak. Ayrıca bu NFT’lerden sadece 50 adet olacağı için sadece 50 kişi sahip olabilecek.

Nurgül Yeşilçay attığı tweet’le Kasım ayında projenin dijital ortamda yerini alacağını duyurdu.

Yakın zaman NFT dünyasına giren Türk ünlü sayısı da artmaya başladı. Cem Yılmaz, Saba Tümer, Mesut Özil, Bensu Soral, Uykusuz Dergisi gibi birçok tanınan sima ve firma NFT’ye adımını attı ve devamı da gelecek gibi gözüküyor.

NFT (Non-Fungible Token) Nedir?

NFT, birbirinden benzersiz dijital varlıkların, blok zincirler (blockchain) tarafından onaylandığı ve depolandığı veri birimidir. NFT’ler sanat, müzik, oyun öğeleri ve videolar gibi gerçek dünyadaki nesneleri temsil eden dijital varlıklardır.

NFT’leri diğer tokenlerden ayıran ve özel yapan en önemli özellik ise, koleksiyonluk olmaları, hiçbir benzerinin olmaması ve başka bir token ile asla takas edilememesidir. Fiziksel paralar ve kripto para birimleri değişebilirdir, yani birbirleriyle takas edilebilirler. Aynı zamanda değer olarak da eşittirler bir dolar her zaman başka bir dolar değerindedir; bir Bitcoin(BTC) her zaman başka bir Bitcoin’e eşittir.
Kısacası NFT’ler kopyalanamaz orjinallikte dijital varlıklardır, bu yüzden NFT’lerde dolandırıcılık ihtimali de yoktur, aynı zamanda NFT’lere sahiplik sağlanabilir yani mülkiyet hakları vardır ve devredilebilirler.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.