Yüzde 51 Saldırısı Nedir?

Yüzde 51 saldırısı, tek bir kripto para madencisinin veya madenci grubunun bir blok zinciri ağının, %50’den fazlasını kontrolü altına almasıdır. Böylelikle Hash oranının çoğunluğunu elinde bulunduran kişi, işlem onay gücüne sahip olur ve bu sayede çift harcama yapabilir. Kısacası aynı coinle birden fazla transfer gerçekleştirebilme imkanı olacaktır. Bu tür saldırılar kripto para yatırımcıları için büyük tehditler oluşturabilmektedir. Bu sebeple kripto para yatırımcıları olarak bu konuyu iyice anlamaya çalışalım.

%51 saldırısı, defter biçiminde bir dijital veritabanı türü olan blok zincirlerine yapılan bir saldırıdır. Blok zinciri teknolojisi ile blok halinde toplanıp veri zinciri oluşturmak için birbirine bağlanırlar. Oluşturulan zincirler ile kripto paralarda onaylanmış transferler işlemleri gerçekleştirilmektedir ve kripto paraların kayıt altına alınması sağlanır. Bu şekilde bir kripto paranın 2 kere harcanmasının önüne geçilmiş olunur.

Yüzde 51 Saldırısı Nasıl Çalışır?

Kripto parayla herhangi bir işlem gerçekleştiği zaman, ister Bitcoin olsun ister başka bir kripto para, ağa bağlı node’lar (düğümler) ve bilgisayarların onayı ile doğrulanmalıdır. Bu doğrulama gerçekleştiğinde ise blok zincirine eklenir hale gelmektedir. Blok zinciri, herkesin herhangi bir zamanda görüntülebileyeceği tüm işlemlerin bir kaydını içerir. Bu kayıt altına tutma sistemi merkeziyetsiz olup, herhangi bir kuruluşun, yetki ve kontrolü dışındadır.

Farklı nodeler ve bilgisayar sistemleri, madencilik yapmak için birlikte çalışmaktadır. Böylece ağın hash oranı da merkezi değildir. Bununla birlikte %51 saldırısında, hash gücünün çoğunluğu madenci tarafından kontrol edildiğinde, kripto para ağı bozulmaktadır ve ağın hash gücünün %51’ini ele geçirdiğinde ise, blok zincirinde kendi isteği doğrultusunda işlemlere müdahale edebilir hale gelmektedir.

Günümüzde ise bu saldıraya maruz kalınan örnekler bulunmaktadır. Bitcoin hard forku olarak çıkan kripto para Bitcoin Gold’a 2018 yılında gerçekleşen saldırıda 18 milyon dolar civarında yüksek kayıplar verilmiştir. Ayrıca Ethereum blok zincirine dayalı kripto para Ethereum Classic ise; 2019 yılında yaklaşık 1,1 milyon doların çalınmasına yol açan %51 saldırısına maruz kalmıştır. %51 failleri için başarılı gerçekleşen bu saldırılar, ölçülebilen parasal hırsızlığın ötesinde, bir kripto para biriminin itibarına ve güvenilirliğine ciddi şekilde zarar verebilmektedir. Bir veya daha fazla %51 saldırıları, kripto paraların değer kaybetmesine de sebep olmaktadır.

%51 Saldırısı Yasal mı?

Kripto para madencilerinin bir ağın bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol etmek istemelerini engelleyen herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Ancak, madencilerin veya madencilik gruplarının ağ kontrolünü ele geçirdikten sonra yaptıkları eylemler cezai sorumluluk doğurabilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Bilgisayar Sahtekarlığı ve Kötüye Kullanımı Yasası (CFAA) %51 saldırganlarının eylemleri için geçerli gibi gözükmektedir. Ancak durumun bu kadar net olmadığı çok açık. Bu sorunun kesin bir cevabı olmaması, kripto para birimi ve kripto para piyasalarının düzenleme eksikliği ile ilgili sorunları olduğunu gösterir niteliktedir.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.