Patreon, Tokenler Aracılığıyla Özel Üyelikler Sunulmasına İzin Verebilir!

Patreon’un üyelik hizmetlerinden sorumlu birimi, içerik oluşturucuların topluluklardan para kazanmalarının farklı bir yolu olarak kripto paraları araştırıyor.

Patreon Nedir?

Öncelikle Patreon nedir? sorusunu yanıtlayalım, Patreon; özellikle yazarlar, sanatçılar, gazeteciler ve youtuberlar gibi içerik oluşturucuların, abonelikler aracılığıyla doğrudan destekçilerinden gelir elde etmelerine olanak tanıyan bir tür bağış sistemidir. Patreon, popülerleşen kripto varlık piyasasına girmek istiyor ve içerik oluşturucuların topluluklarından para kazanmalarına yardımcı olmak için kendi kişisel tokenlerini ya da sosyal tokenleri sunma seçeneğini eklemeyi planladığını açıkladı.

28.10.2021’de The Information’ın 2021 Yaratıcı Ekonomi Zirvesi’nde (TechCrunch aracılığıyla), Patreon CEO’su ve kurucu ortağı Jack Conte ile Baş Ürün Sorumlusu Julian Gutman, blockchain ve kripto varlık alanındaki yenilikleri, NFT koleksiyonları için yükselen fiyatları tartıştı.

Julian Gutman , NFT fiyatlarının artması hakkında şunları söyledi:

Fiyat artışının tüm yaratıcı ekonomi genelinde sürdürülebilir olup olmadığı henüz belli değil, fakat kitlenize değer satmanın bir yolu olarak NFT’lerin bazı temel teknolojik bileşenleri var ve yaptığınız şey dünya için giderek daha önemli hale geldikçe ikincil satışlardan değer kazanmaya devam ediyor.

Julian Gutman

Aslında Patreon, üyeleri için yaratıcı olan tokenlerin daha uygun olduğunu ve NFT’lere odaklanmak yerine bu konu üzerinde çalışılması gerektiğini düşünüyor. Bu fikir ilk olarak bu yılın Eylül ayında ortaya çıktı ve Patreon, 200.000’den fazla içerik yaratıcısının, onlara yüklü miktarda ödeme yapan müşterilerine bu seçeneği sunmasına izin verme fikrini keşfetmelerini sağladığını öne sürdü.

Geçtiğimiz ay, bir Patreon Connect canlı akışı sırasında, Politika Başkanı Laurent Crenshaw, platformun mevcut kuralları gereğince, izin verilmeyen sosyal tokenleri destekçilere sunmak isteyen içerik oluşturuculardan gelen talep üzerine konuştu:

Bir token veya token aracılığıyla kullanıcılarına özel üyelikler ve avantajlar sunma fırsatıyla ilgilenen birkaç içerik oluşturucudan duyduk… En azından, bu tür bir teklifi, yönergelerimiz kapsamında izin verilebilir hale getirme fırsatını keşfedebileceğimizi düşündük.

Laurent Crenshaw

Patreon Connect akışı, kullanıcılarının potansiyel olarak ayrı bir platformda tokenler oluşturabileceğini öne sürdü, bu nedenle şirket, yaratıcı tokenler için kendi dahili tokenini çıkarmak istemiyor olabilir. The Information’dan moderatör Laura Mandara, Patreon’un kripto varlık alanında tam zamanlı çalışanları olup olmadığını sorduğunda Connect akışı, “yorum yok” yanıtını verdi, ancak firmanın bunu düşündüğünü de ima etti.

İçerik oluşturucu tokenleri; eğlenmek isteyenlerin bazı avantajlara, deneyimlere ve diğer özelliklere özel erişim izinleri vermek için kullanılabilen ve gelir getiren bir kripto varlık tokeni ile topluluklarından yararlanmalarına izin verir. Ayrıca, içerik oluşturucunun kendi yıldızı yükselirse ve tokenin değeri art arda yükselirse, potansiyel olarak token sahiplerine de fayda sağlayabilir.

Bu özellik, aslında içerik oluşturucularının merkeziyetsiz özerk organizasyonların (DAO’lar) ve diğer grupların kendi tokenlerini başlatmasına ve yönetmesine ve bunları bir topluluk oluşturmak için kullanmasına izin veren Rally ve Roll gibi platformlar aracılığıyla halihazırda uygulanmakta olan bir kavramdır.

İçerik oluşturucu tokenleri, nispeten kompakt destekçi topluluklarına sahip olma eğilimindedir. Rally’nin TILT (The Tilt için) adı verilen en büyük kripto parasının mevcut piyasa değeri, site başına 500.000 doların altında ve toplam 1.000’den az sahibi var. Kolej futbolu yıldızı Kayvon Thibodeaux kısa süre önce Rally’de bir yaratıcı token başlattı ve aynı şekilde şu anda toplam 1.000’den az kişi bu tokene sahip.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.