Solana Son 24 Saatte Yüzde 8 Yükseldi!

Kripto para piyasasındaki altıncı en büyük kripto para olan Solana (SOL), geçtiğimiz haftaya göre tam %27 arttı. Son 24 saate baktığımızda ise %8’in üzerinde bir artış yakaladığı görünüyor. Bu yazı yazıldığı esnada ise 188.25$‘dan işlem görmekte.

Son zamanlarda Solana’daki olumlu hareketlenme, Ethereum’da merkeziyetsiz finans (DeFi) pazarına olan yoğun ilgiden kaynaklanıyor olabilir. DeFi, hepinizin bildiği gibi; insanların kripto varlıklarını aracılar, kişiler ya da kurumlar olmadan değerlendirmelerini sağlayan ve bir blok zincirinin üzerine kurulmuş protokolleri ifade etmektedir. Kişiler kendi aralarında fonları stake edebilir, faiz kazanabilir, token takas edebilir veya birçok finansal işlemleri yapabilirler.

Bugün (21.10.2021) Solana ağındaki kilitli toplam değer (TVL) 12.7 milyar dolara çıkarak yeni bir rekor kırdı. Dolayısıyla bu rakam SOL fiyatını etkiliyor. Solana’nın değerlemesi, saniyede yaklaşık olarak 15 işlem gerçekleştiren Ethereum’dan çok daha hızlı olabiliyor.

Vitalik Buterin ve kurucu ekibi geniş bir uygulama çeşidinin Ethereum ağında yerleşmesine izin verdi. Fakat Solana, ilk baştan beri DeFi’ye odaklanmıştı ve merkeziyetsiz finansın daha hızlı çalışmasını sağlamak üzere tasarlandı.

Elbette aralarında rekabet olan bu ağlar arasında dengeler değişebiliyor. Mesela Ethereum ağına bağlı makine sayısı Ethereum’u daha merkeziyetsiz bir ağ haline getiriyor, ayrıca bu güvenlik açısından da iyi bir gelişme. Yine Solana, geçtiğimiz ay ağ doğrulayıcılarıyla ilgili sorunlardan dolayı büyük bir ağ kesintisi yaşamıştı ve sonuç olarak bu durum yüksek fiyatının ve düşük işlem maliyetlerinin bir bedeli olabileceğini göstermiş oldu.

Tabii fiyat spekülatörleri bunu umursamıyor. Bitcoin, Ethereum, XRP ve Dogecoin’in eşit ya da aşağı yönde işlem gördüğü bir günde SOL yukarı yönde tırmanıyor.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.